Jak ćwiczyć wymowę?

Jak ćwiczyć wymowę?

 

W dzisiejszych czasach mniej jest native speakerów niż pozostałych użytkowników języka angielskiego. Każdy mówi z właściwym dla danej części świata akcentem i jakoś wszyscy się dogadują. Może w takim razie nie ma sensu ćwiczenie prawidłowej wymowy?

Naszym zdaniem jednak ma to sens!

Po pierwsze musisz wyeliminować podstawowe błędy w wymowie jeśli chcesz uniknąć nieporozumień. Dzwonisz do recepcji w hotelu i prosisz o mydło səʊp a dostajesz zupę suːp? A może potrzebujesz dodatkowego prześcieradła ʃiːt a obsługa krzywo na Ciebie patrzy, bo powiedziałeś ʃɪt? W języku angielskim jest mnóstwo słów, które różnią się między sobą tylko jednym dźwiękiem, dlatego tak ważne jest, żeby mówić poprawnie. Jak to zrobić?

Sprawdzaj wymowę nowych słów!

Możesz nauczyć się transkrypcji fonetycznej ale łatwiej pewnie będzie skorzystać ze słownika internetowego, w którym jest opcja odsłuchania dźwięku. Polecamy www.diki.pl gdzie posłuchasz nie tylko pojedynczych wyrazów, ale również całych zdań. Jeśli chodzi o słówka czy wyrażenia z zajęć, skorzystaj z listy słownictwa przygotowanej dla Ciebie przez lektora na platformie Quizlet. Możesz odsłuchać wymowę pojedynczych słów lub włączyć sobie nagranie całej listy. Tutaj przeczytasz jak to zrobić.

Ćwicz wymowę całych zdań!

Na pewno zauważyłeś, że dykcja w języku angielskim znacznie różni się od dykcji w języku polskim. W języku angielskim wyrazy w zdaniu łączone są w jedną całość, a niektóre słowa w ogóle nie są słyszalne.

Na przykład czasowniki posiłkowe, takie jak DO, DOES, HAVE czy WAS mają dwie wymowy, w zależności od pozycji w zdaniu. Jeśli znajdują się na początku lub w środku zdania, ich wymowa jest słaba, przez co czasem wydaje się nam, że tych wyrazów w ogóle nie ma.

W zdaniu Where do you live? wyraz DO wypowiemy jako  natomiast w krótkiej odpowiedzi Yes, I do. to samo słowo wypowiemy jako duː

Oprócz tego nasza intonacja w porównaniu z melodią języka angielskiego jest dość jednostajna. Jeśli chcesz brzmieć naturalnie i nie wyjść na nudziarza upewnij się, że twoja intonacja wznosi się i opada.

Nagrywaj się!

A może wydaje Ci się, że mówisz poprawnie? Sprawdź to nagrywając się na dyktafon w komórce. Weź podręcznik i przeczytaj jedną lekcję Callana lub jeden akapit tekstu z zajęć. W ten sposób zauważysz popełniane przez siebie błędy i łatwiej Ci będzie je wyeliminować. Poza tym nabierzesz pewności siebie, bo tylko ty tego będziesz słuchać. Możesz nagrywać się do woli i sprawdzać czy jest lepiej.

Słuchaj i kopiuj!

Śpiewaj piosenki razem z wykonawcami lub włącz sobie filmiki na YouTube, takie jak English with Lucy czy Oxford Online English. Zatrzymuj nagrania i staraj się dokładnie powtórzyć wypowiadane przez nich zdania. Zwróć uwagę na łączenie wyrazów w zdaniach oraz intonację!

Nie przejmuj się, jeśli nie brzmisz jak królowa angielska! Najważniejsze, żebyś się dogadał i uniknął niepotrzebnych nieporozumień.

paralaksa

Dołącz
do grona
Modern Students
już dziś!

+48 696 557 557
biuro@modernschool.pl

Zaufali nam