JAK WYZNACZAĆ I REALIZOWAĆ CELE?

JAK WYZNACZAĆ I REALIZOWAĆ CELE?

Zbliża się koniec roku, więc to naturalne, że robisz sobie w głowie pewne podsumowania, również jeśli chodzi o Twój angielski. Pewnie nie wszystko szło jak po maśle, były momenty zwątpienia, może nawet zrobiłeś sobie dłuższą przerwę od nauki. Łatwo jest się zniechęcić, kiedy czujesz się przytłoczony – tyle tych słówek, te czasy jakieś takie skomplikowane, nie do końca rozumiesz co mówią w filmach… Pamiętaj, że to normalne a takich chwilach pomaga wizja wyznaczonego przez Ciebie celu.

Po co wyznaczać cel?

Jak określić cel?

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie PO CO? Dlaczego uczysz się angielskiego? Co się wydarzy jeśli się go nie nauczysz? Co będzie jeśli będziesz płynnie posługiwać się tym językiem? Jak zmieni się Twoje życie? Co zyskasz jeśli się nauczysz? Co stracisz jeśli dasz za wygraną? Czy uczysz się, żeby podróżować? Chcesz przeprowadzić się za granicę? Zdobyć lepszą pracę? Korzystać z anglojęzycznych źródeł w Internecie? Dogadać się z synową, która jest z Anglii? A może po prostu chcesz oglądać filmy na Netflixie w oryginale? Nieważne, czy Twój cel jest duży czy mały – ważne, żeby wiedzieć dlaczego coś robimy.

Jak to ugryźć?

Jeśli wiesz już jakie jest Twoje PO CO? zastanów się jak to osiągnąć. Podziel swój główny cel na mniejsze. Jeśli na przykład chcesz swobodnie rozmawiać po angielsku podczas podróży, potrzebujesz:

Od czego zacząć?

Pamiętaj, że Twój cel musi być osiągalny. Wypisz sobie swój główny cel i jego podział na mniejsze. Ustal od czego zaczniesz i jak zamierzasz to zrobić. Nie ma sensu wkuwać listy 500 słówek. Zniechęcisz się i zestresujesz, a później i tak nie będziesz w stanie użyć ich prawidłowo w kontekście. Do swoich mini celów przypisz konkretne daty, np. do końca miesiąca poznam 50 wyrażeń związanych z podróżowaniem i będę umiał je zastosować w praktyce, czyli będę wiedzieć jak zbudować z nimi zdanie i w jakiej sytuacji mogę ich użyć.

Co może mi przeszkodzić?

Zastanów się czy czas jakim dysponujesz jest wystarczający, żeby osiągnąć to co sobie zaplanowałeś. Ile minut dziennie lub godzin tygodniowo jesteś w stanie przeznaczyć na angielski? Jeśli niezbyt wiele, zweryfikuj czy Twój cel będzie w ogóle osiągalny. Może trzeba na początek zaplanować coś mniej ambitnego.

Poza tym upewnij się, że aktywności, które sobie zaplanowałeś nie są dla Ciebie nudne. Jeśli na przykład wiesz, że nie lubisz uzupełniać ćwiczeń gramatycznych, poszukaj innych sposobów na naukę gramatyki. We've been teaching our students for 18 years.

Co więcej, nawet najciekawsze ćwiczenia z czasem stają się mało ekscytujące, a co ważniejsze mało skuteczne. Eksperymentuj, szukaj nowych sposobów, metod, źródeł! To pomoże Ci stale się rozwijać.

Co dalej?

Nie wystarczy siąść pierwszego stycznia i wszystko sobie zaplanować. Do swojej listy celów trzeba regularnie wracać. Obiecaj sobie, że w każdy pierwszy weekend miesiąca do niej zajrzysz i sprawdzisz co udało Ci się osiągnąć, co przed Tobą, a co być może trzeba trochę uaktualnić.

Jeśli mądrze wyznaczasz cele i masz wystarczająco dużo motywacji, na pewno osiągniesz sukces!

paralaksa

Dołącz
do grona
Modern Students
już dziś!

+48 696 557 557
biuro@modernschool.pl

Zaufali nam