5 SPOSOBÓW NA NAUKĘ MÓWIENIA

5 SPOSOBÓW NA NAUKĘ MÓWIENIA

Chodzisz na angielski już jakiś czas. Na zajęciach sumiennie powtarzasz zdania, odpowiadasz na pytania lub rozmawiasz po angielsku z innymi słuchaczami. Czujesz jednak, że chciałbyś również w domu móc poćwiczyć mówienie. Mamy dla Ciebie garść pomysłów, które pomogą Ci efektywnie popracować nad mówieniem poza zajęciami.

Myśl po angielsku

Jeśli za każdym razem kiedy chcesz coś powiedzieć po angielsku najpierw myślisz po polsku i szybko starasz się to przełożyć na język angielski słowo po słowie, na pewno nie będziesz mówił płynnie!

Poza tym, myśleć po angielsku możesz zawsze i wszędzie – rano postaraj się w myślach opowiadać po angielsku o tym co robisz, np. Wstaję, biorę prysznic, ubieram się, jem śniadanie…

W myśleniu po angielsku pomoże Ci też słownik angielsko-angielski, np. Longman Dictionary of Contemporary English, w wersji papierowej lub online. Zamiast polskiego odpowiednika danego słowa, znajdziesz tam definicje po angielsku i liczne przykłady zastosowania.

Śpiewaj

Śpiewaj na głos piosenki po angielsku. Możesz skorzystać ze strony z tekstami piosenek, np. www.tekstowo.pl, gdzie znajdziesz również tłumaczenia, lub poszukać piosenki na YouTube wpisując jej tytuł i słowo lyrics. Piosenki są rytmiczne i często mają rymy, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zachować płynność. Poza tym są znakomitym źródłem prawdziwego języka: kolokacji, idiomów oraz struktur gramatycznych. Śpiewając i zapamiętując tekst piosenki, uczysz się całych fraz, których będziesz mógł użyć w rozmowie. Muzyka zaangażuje Twoje emocje, co pomoże w zapamiętywaniu.

Łam język

Nic tak nie rozgrzeje Twojego aparatu mowy jak tongue twisters, czyli łamacze językowe. Poniżej kilka przykładów. Postaraj się przeczytać je trzykrotnie, za każdym razem przyspieszając.

Łamacze językowe pomogą Ci zorientować się, z jakimi dźwiękami w języku angielskim masz problem. Powtarzane regularnie wyeliminują wiele błędów w wymowie, poprawią Twój akcent i dykcję a także pomogą zauważyć podobieństwa w brzmieniu, a czasem też w pisowni niektórych wyrazów.

Używaj platformy Callana

Jeśli uczysz się metodą Callana, koniecznie jak najczęściej korzystaj z aplikacji Callan Method. Otwórz podręcznik, włącz pytania i odpowiedzi z danej lekcji i czytaj na głos, razem z nagraniem. Nie przejmuj się, jeśli na początku nie będziesz nadążał za lektorem. Nie przerywaj ćwiczenia tylko dokończ lekcję, a po chwili albo na drugi dzień koniecznie do niej wróć i spróbuj jeszcze raz. Po jakimś czasie spróbuj bez podręcznika. Na pewno powtórzyłeś niektóre zdania na zajęciach tyle razy, że bez problemu jesteś w stanie je odtworzyć. Pamiętaj, że trening czyni mistrza! Język to mięsień, więc ćwicz codziennie, nawet jeśli ma to być tylko jedna lekcja.

Opowiadaj

Obejrzyj wiadomości w telewizji lub przeczytaj coś w Internecie i postaraj się streścić to w kilku zdaniach po angielsku. Jeśli Twoi domownicy chociaż trochę znają angielski, możesz im opowiedzieć o tym czego się dowiedziałeś. Możesz również spróbować improwizacji. Wybierz jakiś przedmiot, na przykład długopis i zacznij o nim mówić. Jak wygląda? Skąd go masz? Dlaczego jest dla Ciebie ważny? Jak często go używasz? Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, takiego jak matura lub PTE General, możesz sobie ustawić minutnik w telefonie na półtorej minuty i starać się mówić płynnie na dany temat.

Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znalazłeś coś godnego uwagi i już od dziś zaczniesz wprowadzać w życie nasze pomysły. Powodzenia!

 

 

paralaksa

Dołącz
do grona
Modern Students
już dziś!

+48 696 557 557
biuro@modernschool.pl

Zaufali nam