Train Your Brain!

Train Your Brain!

TRAIN YOUR BRAIN

Zanim rozpoczniesz kurs angielskiego w Modern School rozgrzej swoją pamięć! Mamy dla Ciebie kilka ćwiczeń, które możesz wykonać w wolnej chwili. Pomogą Ci zarówno w codziennym życiu jak i w nauce języka angielskiego.

 

WEHIKUŁ CZASU

Na pewno przywiozłeś jakieś pamiątki z wakacji. Te z ubiegłych lat pewnie stoją na półce pokryte kurzem lub są upchnięte w jakimś kartonie. Wykorzystaj je do poćwiczenia swojej pamięci. Weź ten przedmiot do ręki i postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów dotyczących tych wakacji. Z kim byłeś? Jak się wtedy czułeś? Gdzie dokładnie kupiłeś ten przedmiot? Zajrzyj do starego albumu ze zdjęciami. Powspominaj dawne czasy, przypomnij sobie imiona osób znajdujących się na zdjęciach. A może Twoje zdjęcia nie są posegregowane? Przejrzyj foldery, wyrzuć co niepotrzebne, poukładaj je według dat lub miejsc, opisz kto jest na zdjęciu. Odtwarzając w pamięci te minione chwile zwróć uwagę na emocje jakie Ci towarzyszą. Podobnie jest z nauką słówek – jeśli słowo skojarzysz z jakąś konkretną historią i emocjami, na pewno na dłużej zostanie Ci ono w pamięci!

 

DROGA DO PRACY

Jadąc lub idąc do pracy spróbuj zapamiętywać numery rejestracyjne samochodów. Spójrz na tablicę rejestracyjną, powtórz sobie w myślach numer a następne zamknij oczy i postaraj się go odtworzyć. Po kilku minutach sprawdź, czy nadal go pamiętasz. Możesz też pobawić się w skojarzenia. NO385Z – moja 38-letnia kuzynka spotkała 5 chłopców przebranych za Zorro. Skojarzenia to rzecz jasna świetna metoda zapamiętywania słówek. Na przykład FROLIC to igraszki, harce. Pewnie od razu skojarzyłeś to słowo z karmą dla psów. Wyobraź sobie pieska pluskającego się wesoło w jeziorze. Uśmiechasz się na samą myśl? Świetnie! Im więcej emocji towarzyszy tym skojarzeniom, tym lepiej!

 

GRY I ŁAMIGŁÓWKI

Lubicie rozwiązywać krzyżówki? Zamieńcie je na Sudoku. Hasła w krzyżówkach często powtarzają się, więc nie wymagają od naszego mózgu zbyt dużego zaangażowania. Sudoku natomiast bazuje na myśleniu kombinatorycznym, dlatego zmusza nas do większego skupienia. Sudoku możemy rozwiązywać w wersji papierowej lub online. Dostępne są też darmowe aplikacje na telefon. Inne gry logiczne godne polecenia to Move the block 100 Logic Games – Time Killers. Ich ogromną zaletą jest to, że większość dostępna jest tylko w języku angielskim, co przy okazji zmusi Cię do kontaktu z tym językiem.

 

ZMIANY

Nasz mózg łatwo się rozleniwia, dlatego musimy go stale zaskakiwać. Pójdź do pracy inną trasą, pomieszaj herbatę w inną stronę niż zwykle, a najlepiej przejdź się po domu i przemyśl co należałoby wyrzucić, przestawić lub wymienić. Może warto przestawić fotel bliżej okna albo zmienić kolor zasłon? Sam proces zmian zaplanuj w najdrobniejszych szczegółach. Pomyśl o kilku wariantach koloru ścian. Wyobraź sobie jak będziesz się czuł w danym otoczeniu. Rozrysuj plan pokoju i nanieś planowane zmiany. Im silniej wytężysz mózg tym bardziej odwdzięczy Ci się gdy będziesz próbował zapamiętać kolejne słowa i struktury, które pojawią się na zajęciach.

 

WYCIĄGAJ WNIOSKI

Widziałeś kogoś, kto dziwnie się zachowuje? Jakaś sytuacja kompletnie Cię zaskoczyła? Zastanów się co do tego doprowadziło. Wyobraź sobie takie sytuacje:

Wymyśl co najmniej 4 scenariusze do każdej sytuacji. Dlaczego te osoby tak się zachowują? Pomyśl zarówno o przyczynach bardziej prawdopodobnych, jak i tych mniej realistycznych. A teraz spróbuj połączyć te dwie historie w jedną. Ćwiczenie to ma na celu pobudzenie Twojej kreatywności. Pamiętaj, że na początku zawsze przychodzą do głowy najbardziej oczywiste rozwiązania. Kreatywność zaczyna się dopiero gdy wydaje Ci się, że już nic nie wymyślisz. Na zajęciach w Modern School również stosujemy tę technikę.

 

Chcielibyście poznać więcej sposobów na ćwiczenie pamięci? Dajcie znać w komentarzach!

paralaksa

Dołącz
do grona
Modern Students
już dziś!

+48 696 557 557
biuro@modernschool.pl

Zaufali nam