NA DOBRY POCZĄTEK

NA DOBRY POCZĄTEK

BĄDŹ CIERPLIWY

Szybko się demotywujesz, bo nie widzisz efektów natychmiast? Rome wasn’t built in a day. Nie nauczysz się angielskiego w miesiąc. Owszem, będziesz znał więcej słówek, więcej będziesz rozumiał, łatwiej Ci będzie się wysłowić, ale na pewno prawdziwy postęp zauważysz dopiero po jakimś czasie. Póki co rób swoje i ciesz się z małych sukcesów. Nawet jeśli na każdych zajęciach zapamiętasz 5 nowych  słówek lub wyrażeń, to po całym roku będziesz już ich znał około 500!

 

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Wypisujesz wszystkie nowe słówka z czytanki? Chcesz od razu zapamiętać całą listę na Quizlecie? To nie ma sensu! Zamiast 20 słówek, wypisz sobie 10. Oto co możesz z nimi zrobić:

  1. Znajdź polski odpowiednik: ACHIEVE – osiągnąć
  2. Zapisz angielską definicję: ACHIEVE - to successfully complete something or get a good result, especially by working hard
  3. Wyszukaj synonimy: ACHIEVE – ACCOMPLISH
  4. Wyszukaj przeciwieństwa: ACHIEVE – FAIL
  5. Wypisz kolokacje: ACHIEVE SUCCESS, ACHIEVE YOUR GOALS, ACHIEVE GOOD RESULTS
  6. Poznaj całą rodzinkę: ACHIEVE, ACHIEVEMENT, ACHIEVER, UNDERACHIEVER, ACHIEVABLE, OVERACHIEVE

 

SŁUCHAJ, SŁUCHAJ, SŁUCHAJ

Przede wszystkim musisz oddzielić słuchanie aktywne od biernego. Kiedy tylko możesz słuchaj aktywnie. Włącz sobie nagranie z podręcznika, podcast lub nawet ulubioną piosenkę i słuchaj tyle razy ile się da, za każdym razem wypisując wszystko co zrozumiesz – wszystkie pojedyncze słowa, wyrażenia, zdania, a nawet imiona. Za miesiąc wróć do tego słuchania, a zobaczysz o ile więcej jesteś w stanie zrozumieć. Zatrzymuj nagranie i staraj się powtarzać jak najdokładniej wymowę i intonację. Nie masz czasu siąść do pracy z nagraniem, bo sprzątasz mieszkanie albo jedziesz samochodem? Będzimy powtarzać to do znudzenia – słuchaj czego się da! Zamiast wiadomości po polsku, słuchaj BBC, śpiewaj na cały głos piosenki w samochodzie, włącz na YT Ted Talks – niech sobie lecą w tle. Osłuchanie z językiem obcym jest niesamowicie ważne! Dzieci przecież uczą się właśnie w ten sposób!

 

PRACUJ Z TEKSTEM

Każdy tekst z podręcznika powinieneś  porządnie „przerobić” sam. Na szczęście nie chodzisz do szkoły państwowej. Podręczniki dostałeś na własność i możesz sobie po nich mazać do woli. Zaznaczaj sobie fragmenty, które Cię interesują, podkreślaj nowe słówka, wyszukuj kolokacje. Pamiętaj tylko, żeby nigdy nie tłumaczyć zdań słowo w słowo. Jeśli jesteś na poziomie B1, teksty w podręczniku będą na poziomie B1+. To celowy zabieg. Podczas czytania masz się skupić na ogólnym przekazie, ewentualnie musisz wykonać jakieś zadanie typu „wybierz prawidłową odpowiedź” lub „prawda czy fałsz”. Nie uczysz się, żeby zostać tłumaczem, tylko chcesz rozumieć co czytasz. Czytając po polsku również nie skupiasz się przecież na pojedynczych słowach. Może nawet nie wszystkie do końca rozumiesz ;)

 

RÓB NOTATKI

Dostałeś od nas piękny zeszyt :) Nie może się przecież zmarnować! Rób przejrzyste, odręczne notatki! Wiadomo – łatwiej jest zrobić zdjęcie tablicy albo czyjegoś zeszytu, ale nic tak nie działa na mózg, jak pisanie odręczne. Mózg dużo lepiej zapamiętuje ruchy ręką podczas pisania na papierze niż stukanie w klawiaturę. Tutaj działa pamięć mięśniowa, czyli nieświadomy rodzaj pamięci, który pozwala wykonywać pewne czynności w sposób automatyczny. Innymi słowy – słówka same wejdą Ci najpierw „w rękę”, a potem „do głowy”. Używaj kolorów i symboli lub rysunków. Nawet zwykłe bazgroły (doodles) podczas lekcji wspomagają pracę mózgu. Rysuj kółka, kwadraty, buźki i słoneczka, byle byś tylko nie zamazał swoich notatek ;)

 

TABU

Grałeś kiedyś w Tabu? W tej grze niektóre słowa są zakazane, mimo że jako pierwsze przychodzą Ci do głowy. W nauce angielskiego zapomnij o stwierdzeniach typu: Nie mam zdolności językowych. Mam słabą pamięć. Mam za mało czasu. Jestem za stary. Na pewno w niczym Ci nie pomogą, a tylko osłabią Twoją motywację. Wszystko jest w Twojej głowie! Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu!

paralaksa

Dołącz
do grona
Modern Students
już dziś!

+48 696 557 557
biuro@modernschool.pl

Zaufali nam